We G & R Sons are the leading manufacturer of all kind Gate light ,Wall light, Hanging light, Bamboo hanging light, Fabric hanging and wall light, Bollard light, Garden light, Pole light, Aluminum hanging, Spot light Table lamp, Study lamp, wire lamp etc.
Looking for buyer from , Hyderabad,Vijaywada,Chennai,Bangluru,kolkatta,Coimtore, Ernakulam,Kocchi,Nagpur,Mumbai,pune,Jammu & Kashmir, Ludhiyana,Hubli,Goa,Dargiling, Shimla,Manali,Chandighrah,Bikaner,Shri ganga nagar,Ahmedabad,Surat,Vadodara.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Traditional |
| Usage/Application | Decoration |
| Wattage | 50 W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
We are deealing in Hanging lamp with the best quality product and lights .
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Light Source | Fluorescent |
| Style | Bohemian |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Hotel |
| Lighting Color | Pure White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Light Source | Fluorescent |
| Style | Contemporary |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Hotel |
| Lighting Color | Pure White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 48 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 372 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Contemporary |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Philips |
| Shade Direction | Down |
Minimum order quantity: 18 Piece
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Usage/Application | Home |
| Wattage | 60W |
| Shade Direction | Ambient |
| Country of Origin | Made in India |
We have best name in the market offering best quality collection of Lantern Hanging Light that are designed using best quality machines and tools to make these lights stylish, fancy and cost effective rates.
Features:
Stylish designs
Many sizes available
Perfect approach
Long lasting colors
Quality assured
Cost effective rates
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Decoration |
| Type | Bottle Lamps |
| Color | Brown |
| Shade Shape | Bell |
| Style | Modern/Contemporary |
| Material | Bamboo Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Contemporary |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Decoration |
| Wattage | 30 W |
| Shade Direction | Down, Ambient |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 40 Piece
As per the variegated requirements of experts and professionals, we are best name in offering world class array of Designer Hanging Light that are used high quality LED lights and are ten times more reliable and durable than the usual lights or CFL.
Features:
•
Hanging design
•
Light weighted
•
Stylish designs
•
Perfect approach
•
Cost effective rates
•
Authentic designs
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Traditional |
| Lighting Color | Warm White |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Decoration |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Contemporary |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Philips |
| Shade Direction | Down |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Lighting Color | Cool White |
| Style | Traditional |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Decoration |
| Wattage | 50 W |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | LED |
| Style | Handmade |
| Material | Stone |
| Usage/Application | Decoration |
Minimum order quantity: 36 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Traditional |
| Lighting Color | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Decoration |
| Brand | ALL |
| Wattage | All |
| Features | All |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Hanging |
| Size | 8 inch by 13 inch |
| Color | Black, golden, as per customer demand |
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Usage | Hang any where |
| Technique | Molding |
| Packaging Type | 1 ps |
| Diameter | 8 inch |
| Finishing | Black |
| Style | Modern |
| Weight | 600 gm |
| Brand | Rv |
| Use | Coridor |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 370 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Decoration |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| Lighting Type | Incandescent Bulb |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Glass |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 342 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | LED |
| Style | Handmade |
| Material | Wood |
| Usage/Application | Home |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Traditional |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Decoration |
| Wattage | 25 W |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
| Style | Handmade |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Decoration |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 395 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Decoration |
| Wattage | 42 W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Type | Hanging Lamp |
| Material | Glass |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Decoration |
| Wattage | 30 W |
| Lighting Color | Cool White |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Color | Cool White |
| Usage | Home |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Source | LED |
| Usage/Application | Home |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Voltage | 220-240 V |
| Wattage | 12W |
Minimum order quantity: 40 Piece
this multicolor folka will give an antique look infront of all good people and will give light like morning sun.....it made by part of colour glass pieces....the work done by hand....so call indian handicraft...this thing popular around the world....indian handicraft
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Wattage | 35 W |
| Usage/Application | Home |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Mr. Rajpoot (Proprietor)
G & R Sons
2nd Floor, B-157/4, Street No. 10, New Usmanpur
New Delhi - 110053, Delhi, India