We G & R Sons are the leading manufacturer of all kind Gate light ,Wall light, Hanging light, Bamboo hanging light, Fabric hanging and wall light, Bollard light, Garden light, Pole light, Aluminum hanging, Spot light Table lamp, Study lamp, wire lamp etc.
Looking for buyer from , Hyderabad,Vijaywada,Chennai,Bangluru,kolkatta,Coimtore, Ernakulam,Kocchi,Nagpur,Mumbai,pune,Jammu & Kashmir, Ludhiyana,Hubli,Goa,Dargiling, Shimla,Manali,Chandighrah,Bikaner,Shri ganga nagar,Ahmedabad,Surat,Vadodara.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Wall Mounted |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Home |
| Shade Direction | Up-Down |
| Wattage | 45 W |
| Lighting Color | Cool White |
Minimum order quantity: 100 Piece
We have uniquely positioned in the market by offering best and excellent quality collection of Wooden Wall Light that are created using best quality materials and tools to keep them best.
Features:
•
Wooden finished
•
Easy to install
•
Perfect approach
•
Stylish and fancy designs
•
Cost effective rates
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Decoration |
| Type | Wall Mounted |
| Shade Direction | Down |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 36 W |
| Model Name/Number | WWL-330 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hotel |
| Mounting Unit | Wall |
| Shade Direction | Down |
| Material | Metal |
| Wattage | 22 W |
| Lighting Color | Warm White |
Minimum order quantity: 100 Piece
By keeping a close track on the fabrication, we are best in supplying best quality collection of Fancy Wall Light that are designed for lightening functionality in affordable rates.
Features:
•
Wooden finished
•
Cost effective rates
•
Perfect and fancy designs
•
Light weighted
•
Affordable rates
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home, Office, Villa, etc |
| Mounting Unit | Wall |
| Shade Direction | Down |
| Material | Wood |
| Wattage | 25 W |
| Lighting Color | Warm White |
Minimum order quantity: 36 Piece
With our huge industrial expertise and sincerity, we are best in supplying best quality collection of Modern Wall Light that are wooden finished and available in many specifications.
Features:
•
Wooden finished
•
Easy to attached
•
Stylish and Fancy designs
•
Light weighted
•
Longer life
•
Better lightening
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Type | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up |
| Material | Wood |
| Wattage | 44 W |
| Lighting Color | Cool White |
Minimum order quantity: 36 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 395 / Piece Get Latest Price
| Type | Wall Sconce |
| Mounting Unit | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up-Down |
| Material | Metal |
| Wattage | 60 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Fluorescent |
Minimum order quantity: 48 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up-Down |
| Material | Metal |
| Wattage | 90 W |
| Lighting Color | Cool White |
Minimum order quantity: 36 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Type | Wall Mounted |
| Shade Direction | Down |
| Material | Metal |
| Wattage | 60 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Type | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up-Down |
| Material | Glass |
| Wattage | 60 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Lighting Type | Incandascent |
Minimum order quantity: 36 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| Material | PVC |
| Wattage | 10W |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | Alpf-007 |
Minimum order quantity: 36 Piece
This article made by casting....design made by our experience hand and ....
Glass used by handicraft article.....some experience ladies done this job ....they serve their family with this work....this article gives an antique look on the wall Duck Shape....wall light.....
₹ 256 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Shade Direction | Up-Down |
| Mounting Unit | Wall Mounted |
| Type | Mirror Light |
| Usage/Application | Home, Office, Hotel |
| Material | Glass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 150 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Type | Mirror Light |
| Mounting Unit | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up-Down |
| Material | Metal |
| Wattage | 55 W |
| Lighting Color | Cool White |
Minimum order quantity: 36 Piece
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Mounting Unit | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up-Down |
| Material | Wood |
| Wattage | 80 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Fluorescent |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Mounting Unit | Wall |
| Shade Direction | Down |
| Material | Wood |
| Wattage | 30 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
this light features.....material s.s chrome, and it gives a good look on wall ....Client giving very good response and reviews ....feel satisfaction
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Type | Wall Mounted |
| Shade Direction | Up-Down |
| Material | Metal |
| Wattage | 63 W |
| Lighting Color | Cool White |
Minimum order quantity: 36 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Wattage | 10 W |
| Number of Ways | 1 way |
| Minimum Order Quantity | 7-10 |
| Country of Origin | Made in India |
Mr. Rajpoot (Proprietor)
G & R Sons
2nd Floor, B-157/4, Street No. 10, New Usmanpur
New Delhi - 110053, Delhi, India